Американският президент Доналд Тръмп заяви, че ще рестартира предизборната си кампания на 19 юни – датата, на която се празнува краят на робството в САЩ, известен също и като Деня на свободата (Freedom Day), предаде Би Би Си. На същия ден през 1865 г. последните роби в Америка са освободени. На 19 юни той ще бъсе в Тълса, Оклахома – знаково място за САЩ, тъй като там през 1921 г. бяла тълпа щурмува черния богаташки квартал „Грийнууд“, известен като „Черния Уолстрийт“, загиват над 300 души.
Същевременно Тръмп заяви, че Сиатъл е превзет от местни терористи. „Местни терористи превзеха Сиатъл, който, разбира се, се контролира от радикалните леви демократи“, написа Тръмп и призова за закон и ред. Президентът на САЩ критикува действията на местните власти в борбата с безредиците. Той заяви, че протестиращите се „подиграват“ губернатора на Вашингтон Джей Инсли и кмета на Сиатъл Джени Деркан. „Върнете си града сега“, Тръмп призова той местните власти. „Тези ужасни анархисти трябва незабавно да бъдат спрени.“
Берзредиците в САЩ не спират. Няколко паметника на Христофор Колумб бяха свалени. Освен в Ричмънд, Вирджиния, паметникът му в Бостън беше обезглавен. Напълно разрушен беше паметникът на Колумб в Сейнт Пол, Минесота. В Маями статуя на мореплавателя, намираща се в парк, беше намазана с червена боя и върху нея бяха изписани: Животът на чернокожите има значение .
Мореплавателят от Генуа дълго време беше представян като откривател на Америка, но сега често пъти е смятан за една от фигурите на геноцида срещу индианците и коренното население като цяло. Десетки градове замениха честването през октомври на Деня на Колумб, който от 1937 г. беше федерален празник, с ден в памет на местните народи. Но нито Бостън, нито Ню Йорк, където има големи общности от италиански произход, не се отказаха от честването на Деня на Христофор Колумб.
В долната камара на Конгреса дори се появи предложение паметниците на генерали от Конфедерацията да бъдат премахнати от Капитолия.
Друго крайно предложение беше това да се преименуват американски бази.- Президентът Тръмп обаче категорично се обяди против идеята за преименуване на военните обакти, носещи имената на генерали от армията на Юга, съобщава АФП. Той възприема това като неуважение към войниците. Десет военни бази, всички разположени в южната част на страната, носят имената на войници от армията на Юга. В поредица съобщения в „Туитър“ американският президент отсъди, че тези “легендарни” бази отсега нататък са част от американското историческо наследство. И настоя, че неговото правителство „дори не“ ще проучи възможността да ги преименува. „Уважавайте нашата армия!“, заключи Тръмп.
„Ал Кайда“ се опитва да се възползва
Би Би Си предупреди, че терористичната мрежа „Ал Кайда“ активно се опитва да използва настоящите вълнения в САЩ, като както пред мюсюлманите, така и пред немюсюлманите да се представи като „защитник на онеправданите“.
Последният брой на онлайн списанието на групата на джихадистите One Ummah използва емблематичното изображение на последните моменти на Джордж Флойд и картина на графити художника Банкси, за да изпрати силно послание, коментира Би Би Си. Едно от посланията е, че „дори демократите не могат да ви помогнат, но ние можем“. Според анализатора Мина Ал-Лами от Би Би Си, има контраст между подходите на Ал Кайда и „Ислямска държава“. Докато „Ислямска държава“ просто злорадства от дискомфорта в Америка и прогнозира, че вълненията ще се разпространят и в други страни, Ал Кайда се опитва да примами американците.
Разследват смъртта на чернокож, убит през март
Властите на щата Вашингтон обявиха, че са започнали ново разследване на смъртта на чернокож по време на ареста му през март. Подобно на случая с Джордж Флойд в Минеаполис, породил вълна от протести в страната и по света, и в случая в щата Вашингтон задържаният се оплаквал, че не може да диша и после починал, предаде Франс прес.
Решението за ново разследване е взето от от губернатора демократ на щата – Джей Инсли. До него се е стигнало след разпространение на видеозапис, направен от охранителна камера на частно лице. На нея се вижда как цветнокожият Мануел Елис е с белезници и казва на полицаите по време на ареста си на 3 март, че не може да диша, като се обръща към тях с думата „Господине“. Кадри от ареста са били заснети с телефон и от минувачка.
Адвокатът на семейството на Елис разказа, че от записа става ясно, че той се е борил за глътка въздух, като същевременно се е опитвал да се държи уважително в последните мигове от живота си. „Това е знак, че той не е бил агресивен, както твърдеше полицията“, допълни юристът.
33-годишният Елис почина от спиране на дихателната дейност заради физически натиск, според аутопсията, която обаче подчерта, че в организма му е имало и метамфетамини и че той е имал и сърдечно заболяване. Четирима полицаи са замесени в случая и миналата седмица кметът на град Такома каза, че те трябва да бъдат уволнени и съдени. Засега те са в в отпуска.
Според полицаите Елис опитал да отвори вратите на кола, в която имало хора. Според тях последвала физическа разправа и полицаите трябвало да го хванат, за да не буйства.