Стотици хиляди хора с легален статут в Съединените щати могат да нарушат имиграционните закони, без да искат, заради епидемията с коронавируса, което ги поставя автоматично в риск от това да загубят статута си тук, пише bg-voice. Причината – временното затваряне на федералните агенции заради пандемията от коронавирус.
„Безброй много са случаите, в които ситуацията с пандемията ще засегне легалната имиграция“, казва имиграционният адвокат Кристина Крилчев. Според нея, ако имиграционните власти не предприемат действия сега, всички последствия ще са негативни за стотици хиляди души в различен имиграционен статут. „Няма значение дали е за професионалисти в определена сфера или неквалифицирани работници. Всички ще се окажат в неудобна ситуация“, казва Крилчев.
Основното притеснение на много имиграционни адвокати в страната са чужденци, които пребивават в САЩ с работна виза, която скоро ще изтече. Например петициите за неимигрантски работни визи от типа H1-B, H2-B, О-1, B-1, B-2 и други са в риск, защото заради временното затваряне на службите имиграционните власти не могат да издадат удължаване на визата. „Временните визи за посетители или т.нар. temporary visas от типа B1 и B2 също са в риск. Хората с такива визи няма как да напуснат страната и някои от тях може да надстоят престоя си. Това автоматично ги прави извън статут“, добавя адвокат Крилчев.
USCIS, която предимно използва хартиени документи при имиграционните процедури, временно преустанови услугите си, които се извършват лично до края на април.
Имиграционните интервюта са напълно спрени
Това касае хиляди имигранти, чакащи зелена карта и американско гражданство. Провеждат се само изслушвания в съда за хора, които са в имиграционен арест или при извънредни случаи.
Не е ясно как службата ще продължи да оперира, след като президентът Тръмп удължи срока на препоръките за социално дистанциране, които затвориха редица публични служби и офиси. „За момента имиграционните власти издадоха единствено постановление, с което се отлагат за срок от 60 дни задължения като представяне на допълнителни документи за някоя петиция или при оспорване на отказ“, казва адвокат Крилчев. По-важните въпроси с изтичане на статута обаче не са адресирани все още.
Ако сте подали документи за американско гражданство и се намирате извън страната и не може да се върнете заради затворените граници, вие може да надвишите разрешения срок и това да ви попречи по-нататък в процеса по натурализация.
„Почти всяко дело, в което трябва да се случи нещо, в периода на пандемия е в риск в момента“, допълва Крилчев.
Тя казва, че все пак очаква имиграционните власти да излязат с позиция по въпроса, преди стотици хиляди имигранти да са изпаднали в безтегловност.
Имиграционни адвокати и активисти от цялата страна вече алармираха за проблема и искат от United States Citizenship and Immigration Services (USCIS) да запълни пропуските в съществуващото имиграционно право, което поставя милиони в риск.
„Освен забавянето не мисля, че ще има негативен ефект върху имиграционни дела, които просто чакат дата за интервю например“, казва Крилчев. Според нея времето, в което стотици имиграционни служители не приемат лично кандидати, може да се използва, за да се разгледат хилядите дела и петиции, които са отлагани с месеци. Или с други думи, USCIS да навакса.
Какво да направите, ако просрочите престоя си в САЩ заради коронавируса?
В отговор на многобройни запитвания дали е възможно да се просрочи разрешеният престой на територията на САЩ вследствие на извънредната ситуация и на големия брой отменени полети, българското посолство отправи запитване до Департамента на вътрешната сигурност относно легалните възможности визата да бъде удължена.
Съгласно получения отговор, на този етап единствената възможност за удължаване срока на престой остава подаването на формуляр I-539 онлайн тук.
Формулярът следва да бъде подаден преди изтичане срока на разрешения престой, като всяка молба ще се разглежда индивидуално, съобщават от посолството.
„Препоръчваме на българските граждани, които временно пребивават в САЩ с цел туризъм или посещение на близки, да потърсят възможности за незабавно завръщане в България чрез полети на търговските авиокомпании“, се казва в изявление на дипломатическата ни мисия.