Пазим спестяванията си в биткойн, цената му продължава да расте

Пазим спестяванията си в биткойн, цената му продължава да расте

В момента биткойнът е влязъл в ролята на актив, който е съхранител на стойността. „Много хора наричат биткойн „дигитално злато” – той е модерен и по-високорисков актив, който не води само до запазване на стойност, по-скоро обещава и има потенциал за големи покачвания в бъдеще”, каза експертът Владислав Драмалиев от фондация „Битхоуп”.

Всъщност само преди седмица дигиталната валута достигна рекордни стойности, последно отчетени през 2017 г. Цената й скочи на над 19 700 долара. Сред факторите за това е състоянието на световната икономика, което кара централните банки да печатат пари. „Това печатане успокоява пазарите и им позволява да бъдат доста по-оптимистични, отколкото състоянието на глобалната икономика разрешава”, каза Драмалиев, като прогнозира, че процесът ще продължи и през 2021 г. Това влияе по два начина – от една страна, страхът от евентуална инфлация кара хората да се замислят за

инвестиция в активи с ограничено предлагане

като биткойн. От него има точно 21 млн. броя, като тази година емисията на нови биткойни бе намалена наполовина от 12,5 на 6,25 биткойна на блок. „В първоначалния код на биткойн е заложено това правило и след 10 години виждаме, че то се изпълнява автоматично от системата, което определено покачва доверието в нея”, коментира Драмалиев. От друга страна, големи инвеститори и компании, които търсят активи с добра възвръщаемост, също се насочват към валутата, чиято система е стабилна и не е хаквана.

Според Драмалиев обаче е противоречиво дали е мината най-високата цена, тъй като на различните борси биткойнът е достигнал различни нива през 2017 г. „Стандарният най-висок резултат, който е сбор от цените на няколко борси, е 19 780-800 долара. Тази стойност в момента не е мината, но се очаква скоро да се премине”, коментира експертът. Той обясни, че засега движения в диапазона 1000-2000 долара са нормални, затова и няма да е изненада, ако цената на биткойна премине 20 000 долара до края на годината. Придвижването нагоре на биткойн

влияе положително и на други криптовалути

Това се обяснява с факта, че не всеки може да си купи единица биткойн и съответно търси да си купи по-голям брой от други криптовалути, които пък са по-високорискови. Най-интересни в момента са тези от децентрализираните финанси или т. нар. сини чипове.

По думите му криптовалутата има редица предимства пред жълтия метал. Биткойнът може да бъде изпращан до всички точки на света с минимални разходи и за секунди, докато при златото това не е възможно, още повече в условията на пандемия. Същото се отнася и за съхранение, тъй като обикновено за съхранение на злато трябва да се плаща на трета страна. „В случая на златото, има проблем с фалшификацията – някой може да ви продаде фалшиво злато без да разберете, докато

биткойнът няма как да бъде фалшифициран”,

коментира Драмалиев. Реално големият недостатък е, че златото съществува от хиляди години и е физически актив, докато биткойнът е сравнително нов актив, макар и да е създаден преди повече от 10 години. Затова жълтият метал остава предпочитан от инвеститорите, тъй като той е консервативен актив за запазване на стойност и е по-познат.

От друга страна, биткойн има потенциал да расте заради все още малкия пазар. Към момента целият криптопазар се оценява на 500 млрд. долара, докато само този на биткойн е около 60% от това или около 300-400 млрд. долара. „Това е изключително малка сума на този етап”, смята Драмалиев. И все пак, днес по-модерните инвеститори се насочат и към биткойн. „Няма лошо да имате и двата актива в портфолиото си и това е много често срещан подход”, посъветва експертът.

Share

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *