До 20 август Кирил Петков е бил и канадски гражданин. Това става ясно от писмо, изпратено на 1 октомври от посолството на Канада в Букурещ до самия него.
В същото време в декларацията, която Петков е подписал, преди да бъде назначен за служебен министър на икономиката от президента Румен Радев той е декларирал, че няма друго поданство освен българско.
Със свое определение от днес Конституционният съд остави без уважение искането на Кирил Петков за конституирането му като заинтересована страна по делото. Съдът остави без разглеждане и искането му за събиране на други доказателства.
Очаква се преди изборите КС да се произнесе дали указ 129 от 10 май 2021 г. на президента Румен Радев е противоконституционен в частта за назначаването на Кирил Петков за служебен икономически министър.
Припомняме, че КС бе сезиран от 55 депутати от ГЕРБ, за да провери дали назначаването на Кирил Петков за служебен министър на икономиката е съобразено с конституцията.
Проблемът за Петков е, че преди да бъде назначен за министър в първия служебен кабинет, той е подписал декларация, че отговаря на условията по конституция и няма друго гражданство, освен българското. Това обаче се оказва невярно.
Бившият министър обяснява, че е изпълнил конституционното изискване със самото подаване на декларацията за отказ от канадско гражданство. Конституционният текст обаче не подлежи на тълкуване. В него се казва, че за депутати и министри могат да бъдат назначавани хора, които имат само българско гражданство. Кирил Петков има доказателства, че не е бил канадски гражданин едва към 20 август.
Това влече след себе си втори сериозен проблем за Кирил Петков, с който може да се сблъска предизборно и с прокуратурата, ако е подписал документ с невярно съдържание.