Доктор Русин Коцев е ром и има докторска титла по съвременен български език. Израснал е във Видин, а днес живее в Германия. От две години насам преподава български език в две училища в Кобленц. Повечето от българските ученици там са роми – като самия него.
Русин Коцев е на 34 години. Живее в Германия от 2017 г. Напуснал е България по икономически причини.
У нас е преподавал във Великотърновския университет, има докторска степен по съвременен български език. Щастлив е, че в Германия може да работи по професията си, независимо, че срещу него има деца, а не студенти.
„Първата година не преподавах български език, а просто бях посредник между ръководството на училището и родителите, тъй като имаше езикова бариера“, споделя пред „Дойче веле“ д-р Коцев.
Повечето български ученици в ОУ „Гьоте“ са дошли в Германия преди няколко години. За тях връзката с г-н Коцев в особено важна.
През последните 5 години броят на българските ученици в това училище значително се е увеличил. Днес близо 8% от децата са от България. Това е голямо предизвикателство за училищното ръководство, а д-р Коцев помага с каквото може.
Русин редовно обсъжда и постиженията на своите ученици с директора.
„Струва ми се, че той е човек, който се интересува не само от своето собствено положение, той се занимава с проблемите на българската общност в Кобленц и е винаги готов да помага“, казва директорът на гимназията Ралф Маренбах.
Двамата често участват в кръгли маси за проблемите на българските ученици в Кобленц и заедно с експерти търсят решение.
„Българите в Кобленц се справят доста успешно. Стараят се изключително много и полагат много усилия децата им да са по-добре, защото знаят какво ги чака децата им в България“, обяснява д-р Коцев.
Той също иска децата му да израстнат в Германия. Женен е отскоро и със съпругата му се надяват скоро да имат деца.
„В Германия определено има разлика между това да си ром тук и да си ром в България. Тук хората те оценяват по качествата ти“, категоричен е д-р Коцев.
В Германия му харесват реда и дисциплината.
„В България сякаш сме научени да си затваряме очите хем пред несправедливостите, хем пред хората в нужда. Тук не е така, ако има несправедливост, никой не се притеснява да я посочи, да ти направи забележка“, посочва д-р Коцев.
С подкрепата на съпругата си д-р Коцев иска да продължи да „събаря стени“ и да помогне на българите да се сближат с местните хора в Кобленц. Най-голямата му мечта е да създаде германо-български интеграционен център, където хората от двете страни да имат възможността да се опознаят.