Сантиарните власти на Италия, които контролират мерките за борба срещу коронавируса, не разрешиха вчера следобед на 125 бангладешци да слязат на римското летище Фиумичино.
Те пристигнаха в 13 часа от Доха със самолет на авиокомпанията на Катар, като на борда е имало още 75 пасажери от други националности. След направения им тампон те са били допуснати до чакалнята на аерогарата и в зависимост от изхода от изследването – положителен или отрицателен – ще бъдат съответно поставени под карантина или освободени. Докато 125-те жителите на Бангладеш отлетяха обратно за Доха в 16 часа със самолета на „Катар Еъруейс“.
Безпрецедентната досега реакция на Нацианолния кризисен щаб за борба срещу „Ковид-19“ е в пълен унисон със заповедта от вчера на министъра на здравеопазването Роберто Сперанца за спирането на полетите от Италия до Бангладеш и обратно. Причината за това е регистрирания през последните две седмици опасен ръст на „вноса“ на коронавирус от азиатската страна – шестима от всеки десет пристигнали на Апенините бангладешци са се оказали с положителна проба на изследването за заразата. Опасенията на зравните власти в Италия са, че жителите на азиатската държава са потенциални заразители на много хора, тъй като в Рим, Неапол, Флоренция и други големи градове в страната те работят най-вече като съдържатели и общи работници в денонощни магазини за хранителни стоки.
Според санитарните власти върнатите днес в родината им 125 бангладешци просто са се опитали да заобиколят забраната от вчера на министър Сперанца, вземайки непряк полет за Рим със самолет на една от най-уважаваните авиокомпании, въпреки че са знаели за чакащия ги на италианската граница червен семафор. А докато медиите на Апенините въртяха случая на летище Фиумичино, от Министерството на здравеопазването съобщиха, че близо до Венеция се е разгоряло ново огнище на „Ковид-19“, причинено пак от пътувал в чужбина мениджър. В близкия град Виченца преди седмица заразата бе разнесена от завърнал се с коронавирус от Сърбия предприемач, който отказа да се лекува, въпреки и така пратил в болница към трийсетима негови работници и служители.