Аптеките вече пуснаха списък на чакащите за противогрипна ваксина. Практиката е от няколко години заради засиления интерес към нея. Желаещите да се сдобият с ваксина оставят името и телефона си в списък, а когато тя реално пристигне в аптеките, фармацевтите звънят на хората. Партидите изчезват за няколко дни, след което могат да се намерят само единични бройки.
България внася около 300 хиляди дози, с които се ваксинират възрастните хора на и над 65 години. Безплатните ваксини поставят джипитата. Още 150 хиляди дози се вкарват на свободния пазар у нас по аптеките. Статистиката показва, че около 9% от българите са ваксинирани срещу грип.
Голям интерес се наблюдава към детската ваксина, която е жива. Тя не се инжектира, а се пръска в носа. Причината е, че така се избягват убожданията при малките, отбелязват лекарите. Миналата година ваксината за грип, която се поставя инжекционно, струваше около 23 лева, а детската ваксина – 50 лева. Тя прилага на деца между 2 и 18 години. Антителата, които създават ваксината, унищожават вируса при самото му навлизане и полепване по носоглътката. Това е много по-добре, отколкото първо да се засегне гърлото на детето и тогава ваксината, която е приложена подкожно, да задвижи имунната система, разказват лекари.
От края на септември до средата на октомври е най-подходящият период за ваксинация срещу грип преди зимата. Ваксините тази година се подготвят както всяка, на базата на случилото се в Южното полукълбо, където зимата приключва. „Не очаквам изненади тази зима, една нормална грипна епидемия. Нищо особено не се е случило до този момент“, обясни пред БНТ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Първите случаи обикновено се появяват през ноември.
Обичайно в България те са внос от скандинавските страни, Великобритания или други страни от Западна Европа. Според изследванията на Националния център по заразни и паразитни болести миналата зима у нас е доминирал грип тип А.