България поиска спешни мерки от Турция за кораба „Vera Su”

България поиска спешни мерки от Турция за кораба „Vera Su”

Министърът на транспорта Христо Алексиев проведе спешна среща днес със заместник-ръководителя на мисията на Турция, Ерман Топчу. Срещата бе продължение на разговорите на министър Алексиев вчера с представител на турския корабособственик.

Христо Алексиев е поставил условие за стриктен контрол върху поетия ангажимент и задължение от страна на корабособственика за представяне на своевременен адекватен план в съответствие с българското и европейското законодателство. Министърът е подчертал, че българската държава продължава да управлява спасителната акция и е мобилизирала оборудване, включително и за евакуация на екипажа и към момента ситуацията е овладяна, но са необходими допълнителни спешни и адекватни мерки от страна на корабособственика.

Заместник-ръководителят Ерман Топчу е информира министър Алексиев, че корабособственикът вече е осигурил специализирана компания за спасяването на кораба и очаква писмено потвърждение от българската страна. В отговор министър Алексиев е заявил, че българската държава ще даде потвърждение за ангажирането на такъв тип компания, но очаква да бъде представен ясен план с конкретни стъпки за справяне със ситуацията. Министърът е настоял за стриктното изпълнение на плана и гаранциите за грижата за екипажа, които са от първостепенно значение за България.

„Уверен съм, че България и Турция ще покажат своето добро сътрудничество в разрешаването на този критичен въпрос“, е казал Алексиев.

Заместник-ръководителят Ерман Топчу е поел ангажимент, че посолството ще окаже необходимото съдействие и ще има активна роля в координацията на този въпрос.

Междувременно, Апелативна прокуратура-Варна взе на специален надзор разследването на инцидента, поради фактическата и правна сложност на случая, и обществена му значимост.

Целта на определения надзорен прокурор ще бъде да следи за срочното и качественото изпълнение на действията по разследването – установяване на причините и обстоятелствата, довели до инцидента, изясняване на въпроса със замърсяването на морската вода и нанасянето на щети за природата и дали действията на оправомощените държавни органи са били адекватни или е налице бездействие от страна на едно или повече длъжностни лица, което може да доведе до екологична катастрофа.

Действията по разследването продължават и в момента. Предстои членове от екипажа на кораба да бъде разпитани пред съдия. Очакват се резултатите от назначените експертизи, като при нужда ще бъдат назначавани и допълнителни такива.

Share